Szarlatan (2020), reż. Agnieszka Holland, oficjalny zwiastun PL

Najważniejsza polska reżyserka i zarazem jedna z najwybitniejszych autorek światowego kina powraca opartym na faktach, zrealizowanym z rozmachem „Szarlatanem”.

Debiutujący na tegorocznym Berlinale, gdzie uznano go za jeden z najlepszych tytułów festiwalu, film Agnieszki Holland to znakomita, nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę.

Twórczyni nominowanych do Oscara „W ciemności” i „Europy, Europy”, a także „Obywatela Jonesa” i „Pokotu”, gromadzi tu najważniejsze wątki swojej twórczości: bierze na warsztat postać geniusza, obserwuje relacje człowieka z przyrodą, przygląda się wierze, która czyni cuda i po raz kolejny jest naszą przewodniczką po paradoksach XX wieku. A kreśląc zaskakującą love story, przypomina, jak łatwo miłość może zmienić się we własne przeciwieństwo.

Choć rozgrywa się w przeszłości, „Szarlatan” jest filmem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.

Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. „Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną.

----------------------------------

GŁOSY PRASY:

Fascynujący, wciągający. Absolutny nokaut!
The Hollywood Reporter

Świetnie napisany przez Marka Epsteina scenariusz pokazuje prawdziwego Mikoláška - altruistę, krętacza, jednocześnie wielkiego cudotwórcę.
Indiewire

Holland nie wystawia Mikoláškowi pomnika. Stworzyła portret wielowymiarowy, nieoczywisty. Pokazała jego siłę, ale też drzemiący w nim mrok. (…) Ta niejednoznaczność jest wielką zaletą filmu.
Rzeczpospolita

„Szarlatan" to film klasyczny, ale wspaniale niejednoznaczny. (…) To nie jest wykład wygłaszany ex cathedra, lecz raczej pełen pokory zapis intelektualnych i moralnych dylematów uważnej obserwatorki XX w. Opowieść o złożoności ludzkiej psychiki, o mechanizmach, których nigdy do końca nie zrozumiemy.
Gazeta Wyborcza

Ciężko postrzegać filmowego Mikoláška jako jednego z nas, osobę z krwi i kości, a jednak nie sposób w niego nie uwierzyć. Kino bardzo ludzkie i mistyczne zarazem.
NaEkranie

„Szarlatan" jest bardzo zmysłowy, niejednoznaczny w ujęciu tego, co uchodzi za racjonalne, a co za magiczne. W tle subtelnej historii jest komunistyczny reżim Czechosłowacji wkraczający w życie cudotwórcy.
Onet

-----------------------------------------

Reżyseria: Agnieszka Holland
Występują: Ivan Trojan, Juraj Loj, Josef Trojan
Kraj produkcji: Polska, Czechy, Słowacja
Rok produkcji: 2020
Język oryginalny: czeski
Gatunek: dramat
Czas trwania: 118 min.

42 komentarze:

sialalala la
sialalala la:
Kto po rozmowie Pani Holland z Paciorkiem? :)
Jagoda Przyłucka
Jagoda Przyłucka:
Ivan Trojan! <3
Anna Małgorzata Dziedzic
Anna Małgorzata Dziedzic:
Oooo‼️🤓
Renata Giertler
Renata Giertler:
Swiadoma
brednypacyfik
brednypacyfik:
Czy to czeska wersja Znachora?
Anna Małgorzata Dziedzic
Anna Małgorzata Dziedzic:
Ciekawe‼️😊
Maria Burdzińska
Maria Burdzińska:
M
Kupajz CZ
Kupajz CZ:
Spojení Ivan Trojan a Agnieszka Holland zase zafungovalo,pozdrawiamy do Polsky
Krzysztof Halama - Walpurg
Krzysztof Halama - Walpurg:
Super, że gra Ivan Trojan!
z tego co wiem
z tego co wiem:
z filmów również
https://www.gallerystore.pl/akwarela/marcin-kedzierski/casablanca-gdy-mija-czas
https://www.gallerystore.pl/akwarela/marcin-kedzierski/poranek-w-karpaczu
https://www.gallerystore.pl/akwarela/marcin-kedzierski/podroz-za-jeden-usmiech-na-molo
https://www.gallerystore.pl/akwarela/pawel-dabrowski/frida-dziewczyna-z-grochowa-kocha-wszystkie-golebie
https://www.gallerystore.pl/akwarela/pawel-dabrowski/w-kapeluszu
https://www.gallerystore.pl/akwarela/pawel-dabrowski/frida-w-dzungli
https://www.gallerystore.pl/marcin-kedzierski
Pies Pavlova
Pies Pavlova:
Czy w tym zdziwaczałym społeczeństwie naprawdę wszystko musi być upolitycznione..?
Nie można patrzeć na film jak na abstrakcyjną historie do której chcemy się przenieść w oderwaniu od zewnętrznego świata, - czyli tak jak powinno się patrzeć na film?
To samo było z Pokotem, wszyscy byli oburzeni jakby ktoś conajmniej świętokractwo popełnił, i nikomu nie przyszło do głowy żeby popatrzeć na to w oderwaniu od ideologii, polityki, i poglądów autorów, a film przedstawiał ciekawą i oryginalną historie mordercy. Ale nie, trzeba wszędzie wtykać to zapyziałe prawo-lewe polityczne myślenie.
Wszystko sobie upolitycznić najlepiej.
Domino Domino
Domino Domino:
Słaby.
Ariel Marciniak
Ariel Marciniak:
It's not Without a Reason that in Word Szarlatan Includes Word Szatan
Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak:
אגנס הולנד
wiedzmin10a
wiedzmin10a:
👎
Dominik Drucki
Dominik Drucki:
Dzieła albo ich fragmenty alienują się od twórców czy ich poglądów np.politycznych. Warto zobaczyć aby ocenić. Chyba że
ze względu na akcje pozafilmowe bojkotujemy twórczość w całości . Można!
Arer Rera
Arer Rera:
Po tytule zgaduje - film o dr. Zięba?
RR49
RR49:
Myślałem, że to będzie biografia Jerzego Zięby
Ewa N.
Ewa N.:
Super
Bolesław Wałęsa
Bolesław Wałęsa:
Kolejny słaby film tej pseudorezyserki
W G
W G:
O Harrisie tez mowili ze oszust
Elzbieta Manthey
Elzbieta Manthey:
dzisiaj byłam jedną z kilku osób w Heliosie w Blue Citi, polecam to miejsce, bo ludzie zachowują intymność a kino to takie właśnie doświadczenie. Dziękuję za Szarlatana, opowieść o kolejnym losie paradoksalnym - jednostki uwikłanej w historię i szukającej spełnienia, wielki format, mnie zafascynowała relacja - znakomicie pokazana w swoim uwikłaniu, w czeskich lasach żyły zielarki - Gombar napisał książkę Bohinie z Zitkowej, jest gotowa adaptacja, czeka na szczęśliwego reżysera
Miroslaw Smala
Miroslaw Smala:
Może wreście przeniosła się do Czech!????? Na stałe!!!!!!
A. T.
A. T.:
Wiecie co? Zajrzałam tu, aby zobaczyć ciekawy trailer filmu, który mnie zainteresował, a zamiast tego zobaczyłam fale nienawiści w komentarzach. Niektórzy z was nazywają ten film gniotem, chociaż jeszcze nie pojawił się on w kinach. No błagam was, utrzymujmy jakiś poziom.
Andrzej Paje
Andrzej Paje:
Czytam Holand i juz wiem że nie warto poświęcać czasu
Gitarka 60
Gitarka 60:
Kolejny gniot tej " pani " .
Reginalt Koralewski
Reginalt Koralewski:
Niedługo po chińsku będzie kręcić!😢
rsisty
rsisty:
Wojująca, ociekająca nienawiścią mizoandryczka, co chce odebrać wszystkim mężczyznom prawa wyborcze, niby na 12 lat. :( :( :( Jakimi trzeba być lewakami, żeby finansować komunistkę, która chce niszczyć świat i pustakami, żeby oglądać jej toksyczną "sztukę". :( :( :( Jej miejsce jest na LIŚCIE HAŃBY.
.
Anna Małgorzata Dziedzic
Anna Małgorzata Dziedzic:
Agnieszka Holland bardzo dobra reżyser‼️🤩
frustrat85
frustrat85:
Ciekawe do czego się teraz doczepią przeciwnicy Pani Holland. Ciężko się na 1,5 godziny w świat ciekawie opowiedzianej fabuły tylko znów będziemy słyszeć gównoburze o jej pochodzeniu lub tym jakie ma zdanie na temat naszego kraju. Czy po to idziemy do kin ? Czy dla rozrywki, odskoczni od codziennosci? Pozdrawiam
tralla lla fan
tralla lla fan:
Pani Agnieszko czy jest pani z pochodzenia Żydówka?
Tereda A
Tereda A:
Następny gniot uznany za arcydzieło !
Trevor R
Trevor R:
To ta pani co chciała odebrać wszystkim mężczyznom prawa wyborcze na 12 lat, by stworzyć "politykę feminizmu" rodem z Seksmisji?
Nie dziękuje.
Kasia Polak
Kasia Polak:
Ona reżyseruje wszystko na jedną kopyto dla mnie do złudzenia przypomina to tajemniczy ogród na pewno na ten film nie pójdę. Reżyseria już nie jest na te czasy świetnie się sprawdzała w latach dziewięćdziesiątych
Sara Nowak
Sara Nowak:
Każda "niejednoznaczność" wypowiedzi ŁAMIE moje zaufanie do autora wypowiedzi i praktyka to potwierdza.
Film przerabia sens słów Chrystusa i rolę człowieka (świadczy to o braku pełnej pokory pani Agnieszki Holland , jest zwodnicze i odbierałoby to ludziom pełną spokoju więź z Bogiem). (Ostrzeżenie : Ap. 3,9)
Opieram się (codziennie dobrowolnie!) o cenne Boga oświadczenia, a NIE: o nawał ludzkich emocji (np. "imitowanej"miłości!). Po prostu NIE przypisuję sobie żadnej zasługi za to, czego dawcą jest dla nas Bóg, czyniąc nas tylko/aż "przekaźnikami" dobra (w każdej chwili zgodnie z Jego wola). Czyż to nie upraszcza nam sprawy :-) ?!!
Naprawdę daje mi podobna postawa - pełne trwałego spokoju uczucie bezpieczeństwa

Zachęcam miłą panią Agnieszkę Holland, by dla własnego dobra - bardziej szanowała i błogosławiła Polskę (to przecież : też jej kraj pomimo jej specyficznego fizycznego dziedzictwa)
Bóg niewątpliwie błogosławi nas wszystkich. Tylko nie blokujmy tego przez niepełną pokorę przed Bogiem. Bądźmy razem ✌😍
elokubano
elokubano:
Holland się skoñczyła przy 1984. Chociaż wielu mówi, że się nigdy nie zaczęła.
Ł O
Ł O:
Holand to polakożerca
Bolesław Wałęsa
Bolesław Wałęsa:
To o jej córce lessbijce???hi hi hi
Iwona Agnieszka
Iwona Agnieszka:
Ta znowu jakiś chłam wypuszcza...
Prawilniak
Prawilniak:
Niestety Pani Holland w onecie i innych demoralizujacych programach i radiach. Nawet gdyby film mial byc wybitny to nie wiem czy warto przykladac sie do jego sukcesu.
Krzysztof Halama - Walpurg
Krzysztof Halama - Walpurg:
Filmy Holland na całym świecie są uwielbiane, nagradzane, dyskutowane. Tylko w Polsce 50% społeczeństwa dało się uwieść kretynowi z Żoliborza i bez oglądania wie, że to gniot. Nie oglądajcie, nie potrzeba w kinach waszego powietrza śmierdzącego kadzidłem.
mix3r11
mix3r11:
Oczywiście wątek homoseksualny musiał być..wtedy większa szansa na nagrodę na jakimś zjebanym festiwalu dla postępowców i pedofilów