Via Carpatia i Via Baltica w Polsce - status na 05.2021 . Kiedy będzie i dlaczego tak późno?

Hej, materiał dotyczy Via Carpatia i Via Baltica - trasy szybkiego ruchu, drogi, przebieg i połączenia.
Stan na maj 2021.
W materiale przeanalizowałem postęp budowy polskich odcinków dróg z tytułu, plus wskazałem dobre i złe miejsca na trasie inwestycji.
Zobaczymy co już zostało zbudowane w Polsce, a co jest dopiero planowane.

Pozdrawiam

42 komentarze:

DarekP
DarekP:
Odcinek poniżej Rzeszowa ma długi termin realizacji, gdyż są to tereny bardzo trudne - flisz karpacki, do tego dochodzi tunel. Na odcinki od Miejsca Piastowego do Dukli dziś pojawiły się rozstrzygnięcia. Drugi trudny odcinek z tunelami też ze względu na koszty i komplikacje jest na razie w stanie wstrzymania, inne prą do przodu.
Wiele osób patrzy na Via Carpatię jako drogę tranzytową, a to tylko część prawdy. Ta trasa jest nam potrzebna w południowej Polsce, bo oprócz A4, czyli wyjść na wschód i zachód nie mamy nic. 300 km do Warszawy to droga przez mękę i tu jedyną opcją polepszenia połączenia jest zestaw S19 + S17. Innej drogi ekspresowej na wyjście w kierunku północnym nie przewidziano, na S9 nie ma nawet planów.
Klub Dobrej Jazdy
Klub Dobrej Jazdy:
Szanowny Panie. Podoba mi się to co Pan robi. Proszę tylko zwrócić uwagę na drobne szczegóły. Te drogi o których Pan mówi to drogi dwujezdniowe o dwóch pasach ruchu (ew. Z możliwością rozbudowy do 3 pasów) z poważaniem
Carrot Marshal
Carrot Marshal:
Dla mieszkańców wschodniej Polski jest to bardzo potrzebne, nie mówiąc o transporcie z północy na południe lub odwrotnie.
Moje Konto
Moje Konto:
Nie znam się na budowaniu i planowaniu dróg. Ale jako laik, mam ciągle wrażenie, że budujemy z centralnych pieniędzy, drogi przy konkretnych miejscowościach. Powoduje to ciągle ten sam problem. Część regionów obecnie zamieszkanych, będzie odcinana od łatwego dostępu do szybkiej trasy. Widać to w wielu miejscach na Podlasiu, gdzie samorząd nie poczuwa się do "podłączenia" różnych jego podregionów do szybkiej trasy, bo akurat największa miejscowość powiatu, mają tę trasę jako swoją obwodnicę, więc jest super.
Puśćmy wreszcie jakieś trasy środkiem danego regionu, aby samorząd musiał wykombinować jak swoje podregiony podpiąć do trasy szybkiego ruchu. Budowanie szybkich tras a'la obwodnica miasta czy większej aglomeracji, szybko powoduje zapychanie tej właśnie szybkiej trasy(S8 w północnej części Warszawy).
Janusz Jotgie
Janusz Jotgie:
Jeżeli chodzi o S12 Piotrków - Radom mam podobne przemyślenia.
Ale jeszcze jest inna ALTERNATYWA - planowana A50, której chyba najważniejszym odcinkiem jest odcinek A2 (węzeł Wiskitki) => S7 (Grójec). Odcinek ten przejął by większość ruchu z północno-zachodniej Polski w kierunku Lublina i granicy z Ukrainą. Zamiast S12.
PS. Już kilka razy jechałem z kierunku Bydgoszczy do Lublina przez Warszawę. Mimo braku tunelu szybciej się przejedzie niż przez Grójec - Radom (lub ewentualnie S48 z Białobrzegów do Dęblina) A jaki tam będzie ruch jak otworzą tunel pod Ursynowem?! Będą korki moim zdaniem.
Janusz Jotgie
Janusz Jotgie:
Dlaczego niby kierowca ma STARTOWAĆ od granicy? Musi do niej jeszcze dojechać wiec twierdzenie, że odpoczynek wyjdzie pod Białymstokiem lub Rzeszowem jest całkowicie błędnym założeniem!
Krzysztof Kulesza
Krzysztof Kulesza:
Drogi krajowe buduje się z budżetu Ministerstwa Infrastruktury, nie samorządów.
malin1910 malin
malin1910 malin:
Brak nawet planów na budowę drogi S9 Radom - Rzeszów to jest nieporozumienie.
MTV_Kapusta
MTV_Kapusta:
Bardzo dobry film. Pozdrawiam
Jan Kanownik
Jan Kanownik:
Tz.sadeczanke planują 10 lat i jeszcze nie wiedzą którędy ma iść .tempo że miło.
jaric
jaric:
S 12 powinna iść na Łódź na północ od Piotrkowa a pewnie i od Tomaszowa W ten sposób stanowiłaby daleką płd. obwodnice Warszawy i ładnie połączyła by Wrocław, Łódź, Radom i Lublin do granicy z Ukrainą odciążając a4. Jednocześnie połączyła by granice zach. przez Poznań ze wschodem. Obecny plan jak łączy się z a1 na południe od Piotrkowa jest kompletnie z dupy.
Umbar Odan
Umbar Odan:
Odniosę się do kilku słów autora. Jestem z Warszawy i uważam, że tranzyt przez obwodnicę Warszawy (Via Baltica) ma swoje plusy i minusy. Minusem jest większe "zagęszczenie" trasy, ale powstała ona po to by po niej jeździć, a Polska aktualnie nie ma za dużo pieniędzy na obsługę wielu takich dróg ekspresowych, więc jest to plus i minus. Plusem jest to, że pod Warszawą jest wiele punktów przeładunkowych, magazynów, ogólnie cała logistyka patrz Błonie, Pruszków itp., no i jest też kolej. Natępnym plusem jest to, że nie tykamy kolejnych rezerwatów przyrody itd. Tranzyt przez Warszawę może też przyczynić się do większego znaczenia Warszawy w Europie Środkowo-Wschodniej, jako ważnego punktu logistycznego na osi północ-południe i osi wschód zachód.

A co do tej daty z Vią Carpatią (2031/2032) to pożyjemy, zobaczymy. Projekt jest, decyzje w większości są, może jakoś to będzie. Dużo zależy od woli politycznej. Połowa A2 już spełnia swoją funkcję, może tak będzie też z tą drogą.
Ewa Herbasz
Ewa Herbasz:
Ciekawe , pozdrawiam
killcccp
killcccp:
13:00
Obawiam się ze rządzący nami to ludzie głównie spoza stolicy
mklml1
mklml1:
Tak się bałeś drogi między Lubartowem a A2 a tu już wszystko w przetargach :D
JANUSZ
JANUSZ:
Może filmik o programie 100 obwodnic?
Żarłok pospolity
Żarłok pospolity:
Nie rozumiem dlaczego S19 od Rzeszowa do Sokołowa Małopolskiego jest 1-jezdniowa i nie ma planów rozbudowy do przekroju 2x2
Skarbino
Skarbino:
Słowacy to może zrobią w XXII wieku😂 Bieda totalna jeśli idzie o budowanie infrastruktury drogowej
Dom Dom
Dom Dom:
Do tego potrzebny duuzy port lotniczy w srodku polski
Piotr l
Piotr l:
Jesli chodzi o transport towarow to powinna byc przy tym tez linia kolejowa. Pociag szybciej zrobi 2000km a tiry tez mozna dac na wagony.
Jacek 4
Jacek 4:
Omijać Warszawę i to daleko
Emilian Gojżewski
Emilian Gojżewski:
Z tych przejść między MOPami w praktyce nikt nie korzysta więc po co to komu?
Polish Blues
Polish Blues:
A na dodatek dlaczego po polexicie będzie kompletnie bezużyteczna i niepotrzebna
Bogusław Drelich
Bogusław Drelich:
"Via" się nie odmienia!
Tomasz Zieliński
Tomasz Zieliński:
W tym materiale wcale nie ma informacji na temat przebudowie odcinka S19 z Jasionki do Sokołowa młp. https://www.gov.pl/web/gddkia/s19-sokolow-mlp-polnoc-bez-wezla--jasionka-bez-wezla--etap-ii-dobudowa-drugiej-jezdni . Z powodu decyzji rządzących wcześniej polityków PO odcinek ten został wybudowany odcinkami 2+1 co powoduje, że wydamy kolejne pieniądze na rozbiórkę pojedynczego pasa i wybudowania w tych miejscach podwójnego . Zamiast budować raz a dobrze to stosunkowo niedawno wybudowano bubla, aby teraz wydawać podwójne pieniądze. Tak właśnie szastano naszymi pieniędzmi w czasach rządów PO i PSL. Mogę jeszcze wspomnieć, że taka forma drogi 2+1 klasy S stała się powodem wypadków drogowych i to nawet ze skutkiem śmiertelnym .
Peju
Peju:
a co z odcinkiem S8 z Łodzi do Tomaszowa? Tam też jest dziura i nikt z tym nic nie robi. Teraz S8 nie jeździ się na Wrocław z Warszawy do Piotrkowa tylko zapycha się i tak zapchaną A2 do Łodzi. Kto wpadł na taki idiotyczny pomysł?
Jan Janowski
Jan Janowski:
Zgadzam się w pełni z tym materiałem. Podkarpacie jest słabo skomunikowane z Łodzią. Tak samo Lublin. Są to trasy wg mnie tak samo ważne jak via carpatia. Minister Adamczyk mówi w mediach o dacie zakończenia w 2025 ! Kłamstwo jak się okazuje. Bastion PiS-u na końcu w nagrodę.
Władysław Skrzypczak
Władysław Skrzypczak:
Ta droga - prestiżowa i strategiczna dla Polski i Unii Europejskiej powinna być 3 pasmowa i zbudowana w całości do (najwyżej) 2025 r. Oczywiście, aby to było możliwe trzeba wymienić w rządzie i w GDDKiA zaściankowo myślących polityków i ekonomistów.
Ivar Utne
Ivar Utne:
Via Carpatia jest najistotniejszym projektem dla istnienia naszego Państwa. Dla dobra naszych dzieci trzeba trzymać za nią kciuki i odkłamywać rosyjską propagandę.
Grzegorz Kowalczyk
Grzegorz Kowalczyk:
9 godzin....to ja, jak każdy jadę z Warszawy do Zakopca
MareK Gorzów
MareK Gorzów:
Ciekawe sprawy. Tylko po co to estymowanie i robienie researchów (jak to napisać po polsku?). Opamiętaj się człowieku. Mówisz wystarczająco mądrze, po co te obce wtrącenia.
m w
m w:
Strzyżów - jakie to północne Bieszczady?
Robert 38
Robert 38:
To Beskid niż y nie Bieszczady
Thomas Sklorz
Thomas Sklorz:
Lokowanie MOP w poblizu Bialegostoku to bzdura . Nie mozna przeciez zakladac ze ktos startuje na Polskiej granicy . A co jezeli poprzedni postoj mial miejsce na poludniowej granicy Slowacji ?
Robert 38
Robert 38:
Gdzie ty widzisz Bieszczady
shermi83
shermi83:
stary naucz sie mowic po polsku a nie estymowanie, google mapsy itp, strasznie to brzmi jak używasz tak śmieciowego języka, a materiał spoko :)
Marian Brom
Marian Brom:
Komu ma sluzyc autostrada kolo granicy
Semper Fidelis
Semper Fidelis:
Bzdurzysz angielskimi slownymi wstawkami ,kiedy sa slowa dawno w j polskim ustabilizowane.Negat w ocenie tego co zrobiles i tutaj przedstawiles.
1 2
1 2:
Panowie zastanówcie się co robicie, przecież ta droga będzie służyć tylko i wyłącznie litewskim interesom. Za ciężkie polskie pieniądze skomunikujecie dobrze litewską Kłajpedę i wykreujecie olbrzymią konkurencję dla polskich portów - Polska będzie tylko i wyłącznie tranzytem dla litewskich tirów, jako kraj nic na tej drodze nie będziemy zarabiać. W imię czego to robimy?? Może w imię dobrosąsiedzkich stosunków z Litwą?? Kiedy do decydentów w Polsce dotrze, że współcześni Litwini, to nie ci sami Litwini opisywani przez Sienkiewicza. Tam w XIX wieku, z miejscowego chłopstwa, powstała zupełnie inna nacja bardzo wrogo i niechętnie nastawiona do wszystkiego co polskie (na skutek działań niemieckich i carskiej Rosji). Obecne elity litewskie bardzo mocno wpatrzone są w Niemców i Skandynawów, Polskę traktuje się tam pogardliwie jako "słowiański bałagan", język polski jest systemowo dyskryminowany, mieszkający tam nasi Rodacy w dalszym ciągu nie mają pełnych praw przysługujących mniejszościom narodowym (lituanizacja polskobrzmiących imion i nazwisk). Litwini współpracują z nami z konieczności wojskowej, ponieważ zmusza ich do tego geografia i geopolityka. w stosunkach z Litwą należy zarzucić szkodliwy polski romantyzm na rzecz pragmatyzmu. Jeżeli ta droga ma się kończyć w Kłajpedzie, to jest to projekt nieopłacalny dla Polski.
gra kru
gra kru:
To jest chore budować autostradę dla sąsiadów, kiedy w dalszym ciągu nie jest ukończona autostrada A1 Gdańsk. - Śląsk - najważniejsza najbardziej potrzebna i najbardziej obciążona arteria w Polsce...!Najbardziej uprzemysłowiony i zaludniony region Polski nie ma normalnego szybkiego połączenia z portami i morzem. Polacy się męczą od 30 lat na zdewastowanej "gierkówce" !!!! jadąc z południa na północ, a rząd buduje Litwinom, Ukraińcom i Słowakom trasę... wzdłuż granicy wschodniej. 4,5 milionowy Śląsk nadal nie ma połączenia ze stolicą i morzem... Ta autostrada powinna mieć przynajmniej po 4 pasma w jedną stronę, bo na pewno okaże się bardzo szybko, że 3 to za mało.
Bogdan Ulas
Bogdan Ulas:
No cóż polska kraj jako plaskich MÓZGÓW potrzebuje 100 lat żeby jakieś autostrady wybudować od 45 roku trotzdem rekord świata w budowaniu drug w czasie. Koń się śmieje z tego kraju!!! 🤔🧐😇🦉🙋‍♂️
Tomek Novicki
Tomek Novicki:
Tylko zryty pis może budować autostradę za polskie pieniądze na potrzeby Litwinów żeby ich porty miały co robić. To tak jak z Morzejkami pis kupił rafinerie A Litwini podnieśli opłaty torowe dla Polski i do tej pory jedziemy na stratach. Ta droga powinna prowadzić do Gdańska A nie na Litwe