Warszawa widziana z 46 piętra Warsaw Spire. Dachy Warszawy.

2016-04-19
Copyright © Andrzej Sałkiewicz Krystyna Leszczyńska ITSnews
Budowa kompleksu Warsaw Spire dobiegła końca. 220-metrowy budynek wieżowy – ostatnia część realizowanej etapowo inwestycji właśnie uzyskała prawomocne pozwolenie na użytkowanie. Warsaw Spire to największa i najwyższa inwestycja biurowa na mapie Polski. To kompleks trzech budynków: wieży o wysokości 220 m z iglicami oraz dwóch 55-metrowych budynków. Łącznie dostarczy na rynek 109 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej. Powierzchnia typowego piętra w kompleksie wynosi od 1 300 m2 do 1 700 m2.
Budowa pochłonęła około 120 000 m3 betonu, co wypełniłoby 40 basenów olimpijskich. Zużyto łącznie około 13 000 ton stali, co odpowiada masie ponad 70 samolotów Jumbo Jet. Natomiast szklana elewacja na wszystkich częściach kompleksu ma aż 52 000 m2 – czyli tyle, co około 7 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Budowę obsługiwało łącznie 6 żurawi, w szczytowych momentach na placu budowy pracowało nawet 1 200 osób, a rekordowe ilości materiałów dostarczało nawet około 200 ciężarówek dziennie.
Warsaw Spire został zaprojektowany przez zespół architektów z belgijskiej pracowni architektonicznej M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury – Projekt. Inwestorem, deweloperem i generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Ghelamco Poland.
Prace na działce Warsaw Spire trwały łącznie prawie 60 miesięcy – nieprzerwanie od połowy 2011 roku.

Pierwsze osiem miesięcy zajęło wykonanie najgłębszej zrealizowanej dotychczas w Polsce ściany szczelinowej o głębokości 55 metrów – to tyle, ile osiąga 20-piętrowy wieżowiec. Kolejnym etapem było wykonanie rekordowego wykopu o kubaturze 230 000 m3, który mógłby pomieścić prawie cały Zamek w Malborku. Do 2013 roku trwały prace nad realizacją kondygnacji podziemnych, gdzie mieści się gigantyczny, 5-poziomowy parking podziemny na 1300 samochodów, z oddzielną rampą i infrastrukturą dla rowerzystów.
Pierwszy najemca, agencja Frontex, wprowadziła się do budynku B już we wrześniu 2014 r. W tym samym czasie bliźniaczy budynek C osiągnął swoją docelową wysokość 15 pięter, trwały prace budowlane, wykończeniowe i szklenie elewacji. Ta część kompleksu została przekazana najemcom jako druga w kolejności.
Od samego początku osobnym torem postępowały prace przy realizacji budynku wieżowego. W czerwcu 2013 roku wybetonowano płytę fundamentową. Po roku budynek A przerósł już pozostałe części kompleksu, a wznoszenie jego konstrukcji, realizowane w innowacyjnej technologii ślizgu wieży, osiągnęło średnie tempo 1 kondygnacji na tydzień. W kwietniu 2015 roku żelbetowy szkielet wieży został ukończony, a w osiem miesięcy później, w grudniu 2015 roku gotowa była już szklana elewacja. W styczniu 2016 na dachu budynku stanęły imponujące, 40-metrowe iglice, a budynek sięgnął docelowych 220-metrów.
Ostatnie prace wykończeniowe dobiegły właśnie końca i budynek A otrzymał prawomocne pozwolenie na użytkowanie 18 kwietnia 2016 roku, co zamyka wieloletni proces budowy Warsaw Spire.
Inwestycja zapewni najwyższy standard i komfort użytkowania dla najemców, znakomicie wpisze się w rozwój tkanki miejskiej, a dzięki zastosowaniu szeregu nowatorskich rozwiązań, będzie przyjazna dla środowiska naturalnego. Projekt otrzymał prestiżowy certyfikat BREEAM na bardzo wysokim poziomie Excellent. Inwestycja jest tym samym już ósmym certyfikowanym w schemacie BREEAM obiektem w portfolio Ghelamco. Warsaw Spire otrzymał również certyfikat poświadczający wykorzystanie energii odnawialnej przyznany przez STX Services.
Warsaw Spire jest projektem, który reprezentuje innowacyjne podejścia Ghelamco do kształtowania przestrzeni publicznej. Integralną częścią projektu jest aranżacja placu Europejskiego – pierwszego tej skali ogólnodostępnego placu miejskiego w powojennej historii stolicy, który przywróci miastu cały kwartał ulic pomiędzy Grzybowską, Łucką, Wronią i Towarową.
Oryginalny projekt zagospodarowania terenu pomiędzy budynkami, z zielenią, fontannami, restauracjami, kawiarniami i obiektami sztuki znakomicie uzupełni funkcje biurowe kompleksu i przyczyni się do radykalnej przemiany tkanki miejskiej w okolicy Ronda Daszyńskiego. Powstanie tu nowoczesna przestrzeń miejska łączącą w harmonijny sposób funkcje komercyjne i publiczne.
Uroczystość otwarcia placu Europejskiego dla wszystkich mieszkańców Warszawy już w Noc Muzeów, 14 maja!

18 komentarze:

kriswolf
kriswolf:
Nagranie zniszczone przez rybie oko. Jakbym oglądał w okularach ze słoików.
naonaonia
naonaonia:
Ja u pracuję. Moja korporacja przeniosła swoją siedzibę do tego budynku. Jest wygodnie. Pracuje się tu dobrze.
p2002pl
p2002pl:
Piękny :)
WYDER
WYDER:
Sam budynek brzydki nie jest, ale te elementy chromowane na żywo nie sprawiają dobrego wrażenia :/ Plus za system ledów, wystarczy spojrzeć na elewację i można dowiedzieć się o wydarzeniach w mieście.
Jemari mel
Jemari mel:
łoł efekty bez urazy xD
Karolina Kowalczyk
Karolina Kowalczyk:
drobna nieścisłość w opisie "Warsaw Trade Tower, a w głębi Stare Powązki. Przed nimi jest Cmentarz Żydowski..
KZR
KZR:
Ale piękna ta nasza stolica.
Mario Kowslski
Mario Kowslski:
Pytanie!!!!!
Zenek22334
Zenek22334:
DOBRA MUZYCZKA
Michael From Poland
Michael From Poland:
Budynek fajny robi wrażenie ale kto sklejał ten film? 😂😂😂
MrJanusz45
MrJanusz45:
Witam z Canady. WOW !!!!!, Architektoniczne cudo !!!!!!!, cos pieknego. Warszawiacy mozecie byc dumni.
lucky luke
lucky luke:
widoki fajne! czuc wysokosc ale ten budynek mi osobisciie iie nie podoba! wyglada jak szklanka/kieliszek ze sllomkami
Rain28
Rain28:
paskudny kontener
Piotr Polska
Piotr Polska:
A to sie nie moze nazywac po polsku. Mamy swój język.
Pisul Maximus
Pisul Maximus:
Budynek jak w azji z lat 80-tych. Szkaradzieństwo
Andrzej Maron
Andrzej Maron:
ALE KASZANA!!!!
Wiktor Karkoszka
Wiktor Karkoszka:
Oczywiscie kompleks niższości wielu Polaków nie mogli nazwac tego wieżowca po polsku tylko odrazu jak jest wyższy budynek to musi być coś po angielsku. Tak samo jest we Wrocławiu (SKY TOWER)
Eug Soko
Eug Soko:
Ale bieda w tej Polsce 😑