Werner: Żydowskie dzieci myślą, że arabskie dzieci mają długie brody #mecztopretekst

Anita Werner i Michał Kołodziejczyk opowiadają o kulisach pracy nad książką "Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka": https://www.idz.do/strona-mecz-to-pretekst
Reportaż z sześciu różnych miejsc na świecie: Izraela, Kraju Basków, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Irlandii Północnej i Naddniestrza ukaże się już 14 października.

O książce:
Można nie kochać futbolu, ale warto wiedzieć, jak wpływa na ludzi. Można nie być kibicem, ale warto zobaczyć, jak kibicowanie daje ludziom głos. Czasem to głos rozpaczy, bólu, złości, a czasem politycznej przynależności, akceptacji albo zwykłego szczęścia.

Przez wiele miesięcy w sześciu różnych krajach na własnej skórze sprawdzaliśmy, jak to działa: jak piłka nożna wpływa na miejsca i ludzi od lat żyjących w konflikcie, jak te konflikty widać w drużynach i na trybunach.
Dotarliśmy tam, gdzie normalnie trudno jest dotrzeć, pytaliśmy o to, o czym często normalnie się nie mówi. Rozmawialiśmy z czołowymi piłkarzami, wpływowymi politykami, z chodzącymi legendami, których nazwiska to marka.

To książka nie tylko dla kibiców piłkarskich, ale dla wszystkich, którzy potrafią łączyć kropki. Piłka nożna tłumaczy świat. To nie banał, tak naprawdę jest.