Wielka Brytania a Anglia i Zjednoczone Królestwo - jaka jest różnica? Walia, Szkocja, Irlandia?

Wiele ludzi na całym świecie myli Anglię z Wielką Brytanią i ze Zjednoczonym Królestwem. Różnice są zasadnicze i nie wolno się tu mylić. Obejrzyj to zrozumiesz dlaczego. A przy okazji pouczysz się angielskiego.

Chcesz mnie wynająć do oprowadzenia cię po Londynie, na konferencję jako mówcę, jako tłumacza albo korepetytora? Wyślij mi email na Kamil at KamilsView.com. Twórca znaku @ nazwał go "at" (z angielską wymową), więc [email protected], a @=at.

I am looking forward to hearing from you.

Pozdrawiam serdecznie.
Kamil

Powiązane wiadomości:

7 komentarze:

Leoo Adi
Leoo Adi:
Człowiek uczy się całe życie :D Zapamiętam
Filip Pierzak
Filip Pierzak:
Dzięki za lekcję przyda sie. Pozdrawiam :D
seba321 G
seba321 G:
Dzięki za informacje
kwasny-zar
kwasny-zar:
Fajne
Mod Maker
Mod Maker:
Ja miśle ze my Polacy nazywamy "Zjednoczone Królestwo" "Wielką Brytanią" bo to egzonim. Tak samo z "Niderlandami" ze sie w Polsce sę oficjania nazwa "Holandia" bo ludzie które robią oficjanie nazwy krajów po polsku tak wybrali.

Polskie Google Mapy teraz mowi Wielka Brytania i Holandia nie Zjednoczone Królestwo lub Niderlandy.
Kowikoxes
Kowikoxes:
nie nawidze cię bo jesteś na naszych lekcjach
Żeńca
Żeńca:
Autor nie ma racji. Gdy w 1707 doszło zjednoczenia Anglii i Szkocji powstało Królestwo Wielkiej Brytanii. I ten twór istniał w tej postaci kolejne 101 lat. Tak też zdążyło się przyjąć w wielu językach i nie tylko polskim, ale też w niemieckim, rosyjskim czy językach skandynawskich. Nazwa Zjednoczone Królestwo wymaga dopełnienia czego ?, ten sam problem jest z nazwą Stany Zjednoczone czego? no niby Ameryki, ale jest problem. Nie licząc takich dziwnych przypadków jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Republika Środkowoafrykańska czy Republika Południowej Afryki, oraz UK i USA to każdy kraj ma nazwę kraju, które brzmi jak imię. Krótka nazwa czysto geograficzna, a więc np. Polska, Brazylia, Kanada, Chiny co skutkuje nazwami typu Nizina Polska ew. Niż Polski, Wyżyna Brazylijska, Tarcza Kanadyjska, Nizina Chińska itd. itp. A czym są bezpłciowe nazwy typu Zjednoczone Królestwo albo Stany Zjednoczone. W średniowieczu istniało Zjednoczone Królestwo Polskie, ale nadal była to po prostu Polska, ogromna większość państw miała bądź ma w oficjalnej nazwie człon Królestwo czy Republika, czasem po prostu Państwo. Ale człon ten ma charakter polityczny i określa ustrój polityczny, względnie formę rządów danego kraju, ale niezależnie od tego ustroju kraj ma nazwę. To tak jakby ktoś zamiast Piotrek czy Karolina miał na imię Urzędnik albo Republikanin. Owszem czasami przed imieniem i nazwiskiem dodaje się tytuł np dr. inż., prof. mgr., gen. itd itp. ale imienia to nie zastępuje. Mamy Republikę Federalną czego ? Niemiec i Niemcy to normalna nazwa kraju, a określenia republika federalna jest dziennikarskim synonimem, tak jak V Republika na określenie Francji. Natomiast nazwy takie jak Zjednoczone Królestwo czy Stany Zjednoczone jako krótka nazwa państwa są jakimś kuriozum. Istnieją wszak Stany Zjednoczone Meksyku, ale mówimy po prostu Meksyk. Dlaczego zatem skoro mamy Stany Zjednoczone Ameryki, nie istnieje po prostu krótka nazwa Ameryka. Brak konsekwencji, tym bardziej, że nie tylko w języku polskim słowo Ameryka domyślnie znaczy USA, a nie kontynent czy np. Kolumbię.Tym bardziej, że słowa amerykański np. samochód, czy Amerykanie odnosi się bezwzględnie już tylko i wyłącznie do USA. Skąd ten brak konsekwencji, nie wiem. Tak samo Wielka Brytania, albo dla mnie lepiej po prostu Brytania, bo skoro Mała Brytania to jest Irlandia i nikt nie mówi Mała Brytania to po nazywać Wielką Brytanię wielką. Brytania, brytyjski, Brytyjczycy. Ameryka, amerykański, Amerykanie. Proste i logiczne, bez niepotrzebnego bałaganu.