Zbrodnia Wołyńska we wspomnieniach s. Cecylii. Projekt IPN: Świadkowie historii, cz. 2

▶ POSŁUCHAJ siostry Cecylii, która opowiada o rzezi dokonanej na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu podczas II wojny światowej.
🎥 Świadectwo jest częścią projektu Archiwum IPN „Świadkowie historii”, którego celem jest ocalenie dla potomnych bezcennych relacji osób, które widziały historię Polski na własne oczy lub znają ją dobrze z opowieści swoich rodziców. Dzięki nim możemy dowiedzieć się więcej o latach wojny, okupacji i komunizmu❗

👤 Teresa Krystyna Winnicka – siostra Cecylia, felicjanka, ur. 1.11.1943 roku w Sarnach na Wołyniu, przyszła na świat w roku Rzezi Wołyńskiej. Jej rodzina, mieszkająca we wsi Janówka pod Sarnami, cudem ocalała, tylko dlatego, że ich dom był na końcu wioski. Kiedy paliły się pierwsze chałupy, oni uciekli do pobliskiego lasu.

ℹ Potem mieszkała jeszcze w Sarnach i w maleńkiej osadzie polskiej pod Sarnami. Pod koniec wojny, w 1945 roku, uciekając przed bandami ukraińskimi, Winniccy osiedli na dwa lata we wsi Czerniczyn pod Chełmem, w opuszczonym domu należącym do Ukraińców. Uciekli, ostrzeżeni o powrocie gospodarzy. W końcu zamieszkali w województwie olsztyńskim, we wsi Szerokopaś. W 1959 roku Teresa Winnicka jako szesnastolatka przyszła do Zgromadzenia Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo, CSSF, jednak dopiero dwa lata później została przyjęta do postulatu jako siostra Cecylia. ℹ WIĘCEJ👉 https://bit.ly/3g9g0Li


⚠ Rodzina Winnickich cudem uniknęła Rzezi Wołyńskiej: zaplanowanej i metodycznej eksterminacji ludności polskiej na Wołyniu dokonanej w latach 1943–1945 przez Ukraińców, tj. przez Ukraińską Armię Powstańczą, Organizację Ukraińskich Nacjonalistów oraz miejscową ludność.

📚 W zasobie Archiwum IPN znajdują się liczne fotografie dokumentujące Rzeź Wołyńską,
m. in. IPN BU-2-16-8-41-1, IPN BU-2-16-8-3-1-1, IPN Gd-22-2-1-57-141-1, IPNGd-22-2-1-60-141-1.

#ŚwiadkowieHistorii #IIWŚ #UPA #ZagładaPolaków #RzeźWołyńska #notacje #pamiętamy #IPN #edukacja

21 komentarze:

UniversityOfWroclaw
UniversityOfWroclaw:
Nagrywajcie/spisujcie więcej zanim Ci ludzie odejdą a z nimi pamięć i relacje.
marian9673
marian9673:
Pamietajmy by historia się nie powtarzała
morawicz60
morawicz60:
Chachły były i są okrutnikami nawet obecnie, to bestie w ludzkim ciele.
Skywards
Skywards:
Proszę nie zapominać i naglaśniać , że w tych zbrodniach razem z Ukraińcami brali udział także żydzi- co jest zupełnie zamilczane ! Polecam książki W Sumińskiego np. "Powrót do Jedwabnego 2"
Mieczysław Sylwester Kazimierzak
Mieczysław Sylwester Kazimierzak:
Urodzony w Równem na Wołyniu mam w obowiązku dać znak pamięci, że w czasie walki ZŁA ze ZŁEM to jest NAZIZMU z KOMUNIZMEM, a szczególnie na Wołyniu, brakiem lojalności wobec Polski wykazały się MNIEJSZOŚCI NARODOWE:ŻYDOWSKA i UKRAIŃSKA. Po ZBRODNI PRZEMILCZENIA KATYŃ nastąpiła RZEŹ WOŁYŃSKA. Dziś Polsce jest wystawiony rachunek za żydowskie MIENIE BEZSPADKOWE.
Anti Ja
Anti Ja:
Bog zaplac zabaw to świadectwo. Życzę zdrowia.
Олександр Величко
Олександр Величко:
Urodzilem sie okolo Sarny. Co tu opowiadaja jest jakes pieklo, bardzo strasznie sluchac, kiedy znasz to miejscowosc. Przepraszam bardzo, to byli nie ludzie.
morawicz60
morawicz60:
Protest Polaków przeciw pochodowi Ukraińców w Przemyślu 26.06.2016 - YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=dCM12UBFJ8k
Magdalena Zawadzka
Magdalena Zawadzka:
Moja babcia też była świadkiem rzezi wołyńskiej. Cudem się uratowała.
Pan Jacek Kiełpiński spisał wspomnienia koleżanki mojej babci Marianny Piątek.
"Oni tu przyszli": wspomnienia Marianny Piątek z domu Wojdan, świadka mordu w Lubieszowie, gdzie dwustu Polaków spalono żywcem
Książka autorstwa: Jacek Kiełpiński i Marianna Piątek
Ta książka to historia mojej rodziny, w środku są zdjęcia mojej babci z czasów młodości.
Moją babcię uratowała ukraińska rodzina. Ukrywała się u nich przez dwa lata. Nie wszyscy Ukraińcy byli bestiami. Byli też tacy, którzy z narażeniem życia pomagali Polakom.
Pikolo
Pikolo:
Bede przekazywal dalej prawdę.
morawicz60
morawicz60:
"Jeszcze Polska nie zginęła, ale zginąć musi" - ukraińscy szowiniści w Przemyślu - YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=yQyOrZG7Qm8
Jad Kot
Jad Kot:
Uczmy się tak mówić o rzeczach strasznych , trudnych, faktach z życia a z pokorą bez nienawiści. Pewne wypowiedzi o tym co się zdążyło ,jak było i jak ludzie żyli dalej pomimo to. Dziękuję Siostrze.
Zosia Bialecka
Zosia Bialecka:
Dlaczego usunięto mój wpis?
Egon
Egon:
siostra nie wydała mordecy męża. Potwór. facet nie popuściłby mordercy żony, a kobieta bez wahania pozwoliła odejść oprawcy męża. Mógł jej mąż przeżyć rzeź zamiast niej.
morawicz60
morawicz60:
Reportaż. Neobanderyzm - YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=S8PC8KxlRvg
Wioletta Jankowiak
Wioletta Jankowiak:
💔💔💔💔💔💔💔💔
Legion
Legion:
Polska popełniła wiele błędów politycznych i dlatego ludzie musieli zapłacić za te błędy. Trzeba było w 1920 roku, jak Polacy wygrali wojnę, wypędzić wszystkich Ukraińców na Wschód, do Rosji. A dziś, Polska popełnia kolejny błąd, przyjmując Ukraińców do siebie. Przyjąć Polaków Kresowych, Polska nie może, a przyjąć Ukraińców może. Kolejne durne błędy Państwa Polskiego. Co zrobić jak ludzie u władzy nie mają mozgów?
Robert Łagowski
Robert Łagowski:
Nie sluchajcie tego bo tu usuwają wpisy.
Manipulują opinią widzów
Manier Warsaw
Manier Warsaw:
Czarnoziem. Wiadomo
Kasia
Kasia:
Z całym szacunkiem to nie wspomnienia osobiste skoro urodziła się w 1943 r.
Wiktor Mocarz
Wiktor Mocarz:
Żadne zbydlęcienie /bydłu , zwierzętom nie ubliżając/ nie jest w stanie choćby w połowie dorównać nawykowym notorycznym do dziś zbydlęconym wyczynom kleru , kleszych zakonnic i naiwnej słabej duchem prokościelnej swołoczy w nich zapatrzonej . Niejednokrotnie Dziczy .