ZUS informuje: Wyższa emerytura dla rocznika 1953 – niecały miesiąc na wniosek

Osoby na wcześniejszej emeryturze, które urodziły się w 1953 roku, jeszcze mogą wystąpić o naliczenie nowej emerytury na bardzo korzystnych zasadach. Czas na złożenie wniosku upływa 11 stycznia 2021 roku.
Chodzi o osoby urodzone w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem. Dla tych osób zmienił się sposób obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej, była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. - Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. Dzięki temu emerytura może być wyższa.
Kto otrzyma wyższą emeryturę na wniosek?
Osoba, która nadal pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, może złożyć o nią wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli zrobi to najpóźniej do 11 stycznia 2021 roku, to Zakład wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach. Do złożenia wniosku służy standardowy formularz o symbolu EMP. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.
Kto nie musi składać wniosku?
Osoba, która już ma przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze nie musi robić nic. Zakład przeliczy jej świadczenie z urzędu po 11 stycznia 2021 roku i poinformuje o nowej wysokości emerytury. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego Zakład podjął wypłatę emerytury powszechnej. Jeśli wypłata tej emerytury była zawieszona, to świadczenie w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego mogłaby być podjęta jego wypłata.

Jeśli przeliczone świadczenie okaże się wyższe od dotychczasowego, to Zakład wypłaci też wyrównanie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl.

4 komentarze:

ania
ania:
Tak sie ekscytuja niektorzy podwyzszonymi e
ania
ania:
Tak sie ekscytuja podwyzszonymi emeryturami a niech sobie przelicza ile pobierali a ci ludzie mieli naprawde o wiele za malo naliczane
Teresa Lipowska
Teresa Lipowska:
Co za bzdury pani opowiada złożylam wniosek i co się okazuje że moja emerytura według nowej ustawy nie jest wyższa tylko jeszcze niższa chodzi mi o 1953 rocznik szlak człowieka trafia jak rząd i ZUS okradają biednych emerytów gdzie i z kim walczyć o sprawiedliwość sądy trzymają stronę ZUS sędzia nie dopuścił mnie do głosu tylko pani prawniczka z ZUS była wysłuchana dlaczego żadne media nic na temat tej bubel ustawy dla 1953r nie nagłaśniaja skandal oszustwo złodziejstwo
Spocony Igorek
Spocony Igorek:
😭👎