Zygmunt III Waza. Portugał (10 dukatów), Kraków 1612 z kolekcji Styki - Aukcja 21 Niemczyk

Zygmunt III Waza. Portugał (10 dukatów), Kraków 1612 z kolekcji Styki

Krótki Filmik prezentujący ten wspaniały i jak rzadki numizmat:

https://aukcjamonet.pl/product/22857/zygmunt-iii-waza-portugal-10-dukatow-krakow-1612-z-kolekcji-styki

Cena startowa: 380 000 złotych

Emisje portugałów nie podlegały obowiązującym ordynacjom menniczym. W rozporządzeniu z 10 grudnia 1590 roku, wydanym przez Jana Firleja, podskarbiego wielkiego koronnego, czytamy: ... sztuki 5 - i 10 - dukatowe, są bite ku czci J. Królewskiej Mości, z jego popiersiem, celem rozdania ich w podarunku... Pierwsze portugały i półportugały nie posiadały nominałów. Dopiero w latach 1611 - 1612, na monetach złotych pojawił się nominał, zapisany cyframi rzymskimi: X i V. Nie jest do końca jasne, w jakiej mennicy były bite portugały. Początkowo J. Tyszkiewicz, a za nim M. Gumowski przypuszczali, że bito je w Wilnie. Jednak wybijane w Wilnie dukaty mają zarówno sygnatury podskarbiowskie, jak i znaki urzędników menniczych. Na większości portugałów i półportugałów koronnych nie umieszczano herbów poskarbiowskich, właśnie dlatego, że ich bicie odbywało się za wolą króla, nie podlegały też one nadzorowi podskarbich. Obecnie badacze uznają, iż wybijano je w Krakowie. Znane są dwie odmiany napisowe portugała 1612 r.

Portugał z napisem LIVON xc, notowany jest w zbiorach: Czapskich w Krakowie, KH Wiedeń, Brnie oraz w Ermitażu. Kolejny egzemplarz znajduje się w prywatnej kolekcji w Poznaniu. Notowały go też wielkie historyczne zbiory G. Radziwiłła(1869), I. Starzyńskiej(1883); Z. Chełmińskiego, O. Kubickiego, A. Potockiego, A. Czerwińskiego, oraz zbiór rodu Czartoryskich.

Portugały należą do najrzadszych monet z czasów panowania Zygmunta III i są wyjątkową ozdobą każdego zbioru. Portugał tej odmiany wystąpił tylko trzykrotnie na aukcjach. Moneta oryginalnie zakupiona w Coin Galleireis New York 9-10, 1962 roku lot 315 za 1500 $.

Moneta z legendarnej kolekcji Styki.

Ładny egzemplarz z zachowanym połyskiem menniczym i wiekową pomarańczową patyną. Grafii na awersie.

Kopicki.1437 (R7); Kurpiewski.1740 (R)7; Friedberg.77; Kaleniecki s. 96 ; Dutkowski(złoto Wazów).62 (R7); H-Cz.1282 (R7) ; Tyszkiewicz 600mk

-------------------

➡️ Aukcja 21 - 26 października | 09:00 (Hotel WESTIN, Warszawa)

➡️ Aukcja 22 - 27 października | 09:00 (tylko internet www.aukcjamonet.pl)

--------------------

http://www.aukcjamonet.pl

Aktualności Firmowe: http://www.facebook.com/niemczykpl

#niemczyk #numismatic #kolekcjoner #kolekcja #srebro #zloto #aukcje #coins #numismatics #numismatist #numizmatyka #lodz #polska #niemczykpl #aukcjamonet #moneta #dukat #talar #wycenamonet #sprzedazmonet #ogloszeniamonet #aktualnecenymonet #zlotemonety #staremonety #antyki #orty #trojaki #poniatowski #waza #sobieski #korybut #monetyrosyjskie #antykwariat #gabinetnumizmatyczny #sklepnumizmatyczny #banknoty #banknotes #papermoney #antykwariatnumizmatyczny #pawelniemczyk #michalniemczyk